Menhir - stéla na Budči u Zákolan

19.01.2020

Budeč u Zákolan, okres Praha-západ, místo, kde byl svatý Václav vzděláván poté, co jej přestala vzdělávat jeho babička, svatá Ludmila.

Budeč byla osídlena již v pravěku, ale stejně mě překvapilo, když jsem našla na internetu na stránkách mistosetkavani.cz článek s informací, že na Budči býval menhir, který byl ale bohužel odvezen neznámo kam. Doslova se zde píše: "na nejvyšším místě budečského hradiště , západně od nynější hřbitovní zdi, byl objeven zvláštní kámen - stéla vysoká asi dva metry, v době nálezu takřka úplně zahrabaná, vyčnívající pouze jednou hranou. Podle autorů jde o nádherný kámen, jehož štíhlý břit připomíná plastiku. Lze v něm spatřovat dvě objímající se postavy."

O menhiru na Budči se píše také v knize Václava Vokolka a Jiřího Kuchaře "Esoterické Čechy, Morava a Slezsko 5.: Praha severozápad / Slánsko / Velvarsko / Kralupsko / soutok Vltavy a Labe".

Červenec 2019
Zkontaktovala jsem autorku článku o menhiru na Budči, a potěšila mě aktuální zpráva, že se menhir podařilo nalézt a o letním slunovratu v roce 2019 byl menhir umístěn opět zpět na Budeč. Bohužel nemám tento menhir zatím zdokumentován, ale budu se snažit to napravit a do konce roku 2019 na Budeč zajet a menhir najít a vyfotografovat.

Srpen 2019
Na Budeč jsem nakonec za sebe poslala "zástupce", aby menhir zkusil nalézt a vyfotografoval ho, což se podařilo.

Březen 2020
Při mé návštěvě Budče jsem zjistila, že momentálně je menhir poblíž budečské rotundy spadlý, leží nedaleko svého umístění. Jestli menhir někdo povalil ze zlé vůle nebo jestli kámen spadl sám vinou špatného ukotvení či velkého větru, netuším. Snad bude zase jednou stát a vyhlížet do kraje.
Musím ale říct, že mě velice překvapilo, jak mi byla jarní návštěva Budče nepříjemná. Atmosféra byl těžká až nepřátelská a kdybych nebyla na Budči se svým průvodcem, ihned bych odešla a na Budeč bych se už nevrátila.
P.S. Zajímalo by mě, jestli ještě někdo má tuto zkušenost. Podobné nepříjemné pocity mám například i na Vyšehradě, přestože jiní lidé si energie Vyšehradu pochvalují.

Květen 2020
Zkusila jsem zkontaktovat paní, která zorganizovala znovupostavení mehiru na Budči, snad se podaří menhir opět postavit. Menhir byl bohužel povalen osobami, kterým se nelíbilo jeho znovupostavení. 


Zajímavosti z Budče a okolí:

Keltové Budeč nikdy trvale neosídlili, přestože je v některých internetových zdrojích tato možnost zmiňována. Poslední osídlení před slovanským je z doby halštatské, předtím je osídlení z doby bronzové (mohylové kultury střední doby bronzové a knovízské kultury pozdní doby bronzové), datum příchodu Keltů je až v době laténské.

Nedaleko Budče je obec Blevice, odkud jsou také bohaté archeologické nálezy z pravěku, např. mohyly (dle Wikipedie: Mohylové pohřebiště v lese Nad skalkou jihovýchodně od vsi. Dodnes dochováno jen 7 či 8 nepříliš zřetelných mohyl. Průzkum, provedený již v 19. století, nedokázal lokalitu časově blíže zařadit. Možná datace sahá od střední či mladší doby bronzové až po časně středověké slovanské pohřebiště.).



FOTOGALERIE Z 19.3.2020 - povalený menhir - kamenná stéla na Budči

Odkazy:

Oficiální stránky národní kulturní památky Budeč
https://www.omk.cz/index.html?url=https://www.omk.cz/dyn/doc/budec

Budeč (hradiště) - Wikipedia.org
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bude%C4%8D_(hradi%C5%A1t%C4%9B)

Místo setkávání - Budeč   
https://www.mistosetkavani.cz/misto-setkavani/budec/

Oficiální stránky obce Zákolany
https://www.zakolany.cz/ 

Mystika.info - Budeč
https://www.mystika.info/products/budec-/

Digitální knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
https://hdl.handle.net/11222.digilib/139423  

Budeč, Zákolany (hradiště, rotunda, menhir)
https://geomancy.webnode.cz/l/budec-zakolany-hradiste-rotunda-menhir

Mohyly Blevice:


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky